Ładowarki do samochodów elektrycznych – porady dla użytkownika

Niezbędnym elementem składowym elektromobilności, oprócz pojazdu z silnikiem elektrycznym, jest stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Przydomowa, zamontowana w garażu czy na ścianie domu, przeznaczona na nasze własne potrzeby. Ogólnodostępna stacja ładowania pozwala użytkownikom doładować baterię samochodu w łatwy i przystępny sposób – w międzyczasie można załatwić swoje sprawy bądź odpocząć w trakcie podróży. Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, musimy przestawić się na inne myślenie o podróży niż w przypadku jazdy samochodem spalinowym. Przed ruszeniem w trasę warto sprawdzić, jaki dystans możemy przejechać oraz gdzie znajdują się stacje ładowania. Ładowanie samochodu elektrycznego zależy od ładowarki, jakiej użyjemy.

Ładowarki prądem stałym (DC) lub prądem zmiennym (AC) – które wybrać?

Ładowarki prądem stałym (DC) pozwalają na ograniczenie czasu ładowania nawet do 30 min. Dzieje się tak za sprawą dużej mocy, która ładuje nasz akumulator. Takie rozwiązania spotykane są w MOP-ach oraz na stacjach benzynowych. Standardowa moc takich urządzeń to 50 kW – pozwala to na naładowanie baterie do 80% (40 kWh) w około 45 min. Koszt „tankowania” 1 kWh może wynieść zaledwie kilka złotych.

Ładowanie pojazdu ładowarką z prądem zmiennym (AC) jest wolniejsze. Moduł zabezpieczający EVSE pozwala na maksymalne natężenie 32 A.

Z jaką mocą można ładować baterię pojazdu przy zastosowaniu modułu?

  • średnio 7,4 kW w przypadku gniazdka jednofazowego,
  • średnio 22 kW w przypadku gniazdka trzyfazowego (siła).

Czas ładowania samochodu elektrycznego może wynosić około 8 h. Ładowanie prądem zmiennym pozwala obniżyć koszt ładowania – 1 kWh wyniesie nas około 0,50 zł.

Przydomowe stacje ładowania samochodu elektrycznego?

Do użytku prywatnego zwykle stosuje się stacje ładowania samochodów elektrycznych – wolnostające lub naścienne (wallboxy) ze stałym bądź wymiennym kablem. Można również korzystać z mobilnej ładowarki będącej na wyposażeniu auta. Poniżej charakteryzujemy oba warianty.

Ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą ładowarki mobilnej, będącej na wyposażeniu auta to pozornie najłatwiejsze rozwiązanie. Nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia, wystarczy odpowiedni kabel. Nie musimy remontować garażu ani wygospodarowywać miejsca na ścianie. Dlatego to rozwiązanie wydaje się korzystne, ponieważ nie wymaga dużych nakładów finansowych. Największą wadą tej metody jest jednak czas ładowania samochodu elektrycznego. Moc ładowarki, w którą wyposażone jest auto, nie przekracza 2,4 kW. W zależności od pojemności baterii czas ładowania może wynosić nawet 20 h (w przypadku ładowania od zera do pełna).

Ładowarki wolnostojące lub naścienne to dużo lepsze rozwiązanie. Możemy je zamontować na ścianie w garażu, dostępne są również urządzenia wolnostojące. W tym przypadku warto zastosować wspomniane wcześniej ładowarki o mocy do 7,4 kW, które pozwalają na szybsze naładowanie samochodu elektrycznego niż ładowarki mobilne. Przed zakupem warto porozmawiać z doradcą, który dopasuje moc urządzenia do naszych potrzeb. Inwestycja w ładowarkę samochodową nie tylko skraca czas potrzebny do naładowania samochodu. Otrzymujemy również urządzenie, które posiada różne funkcjonalności:

  • oprogramowanie pozwalające na wybór mocy, z jaką pojazd ma być ładowany;
  • wyposażenie stacji w trzech wariantach: złącza typu 2; gniazdo lub wtyczka z kablem prostym lub spiralnym o długości 4,8 m;
  • wykonanie naszych stacji z materiału Solid Surface® o wysokiej odporności na uszkodzenia środowiskowe i mechaniczne;
  • możliwość bilansowania mocy w całym budynku, tak aby maksymalną moc przeznaczyć na ładowanie, kiedy maleje zapotrzebowanie na moc w mieszkaniach;
  • dodatkowe wyposażenie naszych ładowarek – aplikacja, która pozwala na sprawdzenie czasu ładowania samochodu.Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze ładowarki elektrycznej, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać ładowarkę samochodową i przedstawimy najkorzystniejsze rozwiązanie, abyś mógł cieszyć się podróżą.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! ODDZWONIMY W CIĄGU 24 GODZIN.

Zacznij dbać z nami o środowisko
i o swój portfel.

DORADCA W TWOIM REGIONIE!
UMÓW SIĘ NA ROZMOWĘ
I UZYSKAJ WIĘCEJ INFORMACJI.

    Czym jesteś zainteresowany?