Zadzwoń: 33 480 25 25 | Email: kontakt@ideapv.pl

Dotacje OZE
Twój sposób na oszczędności

Mój prąd

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, możemy obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90%.  Takie rozwiązania świetnie wpisują się w dbanie o środowisko naturalne.  Działania o charakterze proekologicznym popierają rządzący, wprowadzając dotację na zakup własnej przydomowej instalacji. Jednym z takich rozwiązań jest trzecia odsłona programu „Mój Prąd”.

Ulga termomodernizacyjna

Należy do grupy preferencji podatkowych, które premiować mają wszelkie inwestycje związane z poprawą gospodarki cieplnej w domkach jednorodzinnych. Ulga termomodernizacyjna uwzględnia również całkowitą lub częściową zmianę sposobu pozyskiwania energii na źródła odnawialne (np. panele fotowoltaiczne). Szczegółowy wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją tego typu przedsięwzięć został zawarty w Dzienniku Ustaw, a konkretnie w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018.

Czyste powietrze

Inicjatywa ma na celu ograniczenie wykorzystania przestarzałych i nieefektywnych form ogrzewania oraz niskiej jakości paliwa. Program “Czyste Powietrze” premiuje przede wszystkim odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które prowadzą do redukcji emisji szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń. Dofinansowaniem objęty jest także demontaż starych systemów grzewczych zasilanych paliwami stałymi, jak również zakup i instalacja ich ekologicznych odpowiedników.

Premia termomodernizacyjna

Instrument finansowy mający na celu refundację kosztów wynikających z inwestycji ukierunkowanych na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych obiektu, przede wszystkim poprzez zmniejszenie zużycia energii. Od 12 kwietnia 2020 obiekty, w których zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, lub też inne odnawialne źródła energii, obejmuje wyższa premia termomodernizacyjna, wynosząca 21% kosztów całego przedsięwzięcia. Właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych mogą po nią sięgnąć nawet przy instalacji słonecznej o mocy do 50 kW.

Agroenergia

Inwestycja w odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej powszechna i opłacalna. Rolnikom pozwala zaoszczędzić środki finansowe, które mogą wykorzystać na modernizację gospodarstwa rolnego. Świadomość walki o lepsze środowisko oraz poprawę jakości powietrza powinna zachęcić do postawienia na rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska. Rząd wspiera postawy proekologiczne w gospodarstwach rolnych oferując wsparcie w ramach dofinansowania.