Zadzwoń: 33 480 25 25 | Email: kontakt@ideapv.pl

Kocioł indukcyjny

Jak działa kocioł indukcyjny?
Zanim poznamy zalety kotłów indukcyjnych, najpierw warto poznać zasadę ich działania. Piec indukcyjny to nic innego jak piec elektryczny. Wsad pieca jest ogrzewany poprzez przepływ prądów wirowych wzbudzonych poprzez zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Ze względu na budowę rozróżniamy piece indukcyjne rdzeniowe oraz bezrdzeniowe. Piece rdzeniowe mają w sobie rdzeń magnetyczny, są zasilanie prądem przemiennym o małej częstotliwości i to one są stosowane do ogrzewania domów. Co ważne, ogrzewany płyn nie ma bezpośredniego kontaktu z elementami podłączonymi do prądu. Piece indukcyjne mogą osiągnąć maksymalną temperaturę w okolicach 80- 85 stopni Celsjusza.

Zalety kotłów indukcyjnych
Piece indukcyjne są wydajne i mają szerokie zastosowanie. Mogą służyć do ogrzewania domów jednorodzinnych, lokali mieszkalnych oraz użytkowych, bloków mieszkalnych, zakładów produkcyjnych, hal, szklarni, czy nawet basenów i zbiorników wodnych. Jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ korzystając z energii elektrycznej do ogrzania domu, nie produkujemy dodatkowych spalin w swoim otoczeniu. Kotły indukcyjne są dosyć proste w montażu i instalacji. Możemy podłączyć je do ogrzewania centralnego. Co ważne, zajmują mało miejsca. Podczas pracy praktycznie wcale nie wytwarzają hałasu. Do zasilania potrzebują jedynie energii elektrycznej, co jednocześnie zwalnia miejsce, które zająłby opał potrzebny do innego rodzaju pieca. Za tym idzie również brak komina oraz wentylacji. Nie ma ryzyka wydostawania się tlenku węgla, tak jak jest to w przypadku innych rodzajów kotłów CO.
W tego rodzaju kotłach mamy wygodne sterowanie elektroniczne. Nie ma w nim części mechanicznych. To rozwiązanie jest wygodne i bezpieczne. Nie ma również zagrożenia wybuchem.

Kotły pelletowe

Czym jest kocioł pelletowy? Dla kogo kocioł na pellet?
Kocioł pelletowy, czy też potocznie – piec pelletowy, to urządzenie wytwarzające ciepło, którym ogrzewamy dom i wodę użytkową. Od klasycznego kotła (pieca) różni się tym, że paliwo (opał) nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, a w palniku. Palnik pelletowy to niewielkie urządzenie z małym paleniskiem i obudową. Palenisko jest umieszczone wewnątrz kotła, natomiast obudowa skrywająca elementy wykonawcze palnika (zapalarka, wentylator, podajnik krótki…) jest na zewnątrz naszego kotła. Obok kotła i palnika jest też przenośnik (podajnik) paliwa oraz zbiornik paliwa. Podajnik jak sama nazwa wskazuje podaje paliwo, przenosząc je ze zbiornika do palnika. Proces spalania ma charakter ciągły, ponowne uruchomienie podajnika nastąpi wówczas, gdy temperatura w obiegu spadnie. Po wypaleniu się całego pelletu i wygaszeniu płomienia, wentylator nadmuchowy oczyszcza palnik oraz ruszt, a popiół trafia do popielnika.
Wady:
– wymagana przestrzeń do przechowywania pelletu,
– stosunkowo częsta konserwacja.
Zalety:
– niska emisja substancji smolistych,
– wykorzystanie paliwa odnawialnego,
– niewielka ilość powstającego popiołu,
– łatwość instalacji i obsługi.

Kocioł elektryczny

Jak działa kocioł elektryczny?
Kocioł elektryczny ma prostą budowę. Źródłem ciepła jest w nim najczęściej grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona ta zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą (podobnie jak w czajnikach elektrycznych). Kocioł może mieć jedną grzałkę lub kilka – ich liczba wpływa na moc kotła. Sterowanie grzałkami zależne jest ustawień – mogą być zaprogramowane automatycznie lub też sterowane według preferencji użytkowników. Kocioł może mieć bowiem programator, umożliwiający ustawienie zróżnicowanej mocy pracy, np. by ustawić wyższą temperaturę na noc, a niższą w dzień lub też nastawić na automatyczne włączanie, gdy temperatura spadnie poniżej wyznaczonego poziomu. Większa automatyzacja kotła wiąże się też z wyższą ceną, ale należy w nią wliczyć także komfort użytkowania i możliwości swoistego personalizowania ustawień temperatury i momentów ogrzewania.
To, co najważniejsze w działaniu kotła, to fakt, że nie produkuje on żadnych szkodliwych substancji, jest wygodny i prosty w obsłudze oraz… czysty. Nie potrzeba żadnego dodatkowego paliwa, by wytworzył ciepło.

Wady:

– wysoki koszt ogrzewania (rachunki);
– wymaga zasilania trójfazowego i instalacji dużych mocy (powyżej 6 kW), konieczne jest wówczas wystąpienie do rejonu energetycznego o zwiększenie przydziały mocy;
– niezbędne może okazać się przerobienie instalacji i przyłącza.


Zalety:

-niższy koszt od ceny kotła gazowego lub olejowego o podobnej mocy (przykładowo, cena kotła elektrycznego z buforem 400 l to wydatek na poziomie 6.000 zł);
– bezpieczeństwo – brak ryzyka zaczadzenia;
komfort użytkowania (nie trzeba usuwać popiołu);
– oszczędność – nie wymaga budowy komina czy pomieszczenia przeznaczonego na magazynowania opału;
– ochrona środowiska naturalnego – brak emisji spalin zanieczyszczających powietrze;
– modernistyczny design, które prezentuje się estetycznie w każdym pomieszczeniu;
– może stanowić samodzielne źródło ciepła, jak i być uzupełnieniem kotła na paliwa stałe (może współpracować również z kominkiem).
– wysoka, niemal stuprocentowa sprawność;
– łatwość użytkowania i montażu w dowolnym pomieszczeniu ze względu na mały rozmiar (nie wymaga również nawiewu i wentylacji);

Kocioł elektryczny jednofunkcyjny

Elektryczny kocioł jednofunkcyjny wyróżnia się tym, że jest przeznaczony tylko i wyłącznie do ogrzewania wody, która następnie krąży w instalacji grzewczej. W ten sposób możliwe jest ogrzewanie każdego pomieszczenia, po którym rozprowadzona została instalacja. Elektryczny kocioł CO w porównaniu do kotłów zasilanych paliwami stałymi jest urządzeniem niewielkim.

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Taki kocioł najczęściej wyposażony jest jeszcze dodatkowo w specjalny zasobnik ciepłej wody użytkowej. Na dole zbiera się zimna woda, która krąży między grzejnikami, a zasobnikiem. Natomiast podgrzana woda przy pomocy kotła rozprowadzana jest zarówno do grzejników, jak i również do zasobnika ciepłej wody użytkowej. W ten sposób można korzystać z niej do kąpieli, czy też wielu innych codziennych czynności.

Kotły Gazowe

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Jak działa kocioł gazowy jednofunkcyjny?
Kocioł gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest do ogrzewania wody na potrzeby instalacji grzewczej w budynku i wody użytkowej we współpracy z podgrzewaczem pojemnościowym. W kotle jednofunkcyjnym nie ma wymiennika ciepła, dlatego nie można w nim bezpośrednio przygotować wody użytkowej. Zwykle jednak do kotła podłącza się zasobnik, w którym woda jest podgrzewana. Do większości zbiorników można podłączyć cyrkulację ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu, że w obiegu stale krąży ciepła woda, mamy do niej dostęp natychmiast po odkręceniu baterii. Cyrkulacja dodatkowo ogranicza zużycie wody i zmniejsza ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.
Kotły jednofunkcyjne mogą być również wyposażone we wbudowany zasobnik warstwowy ciepłej wody użytkowej lub podgrzewacz pojemnościowy. Ze względu na podwójną funkcję, urządzenia te często mylone są z kotłami dwufunkcyjnymi. To błąd, ponieważ tak naprawdę pracują one tak samo jak jednofunkcyjne, pomimo tego, że kocioł i podgrzewacz są zabudowane razem. Dostępna ilość ciepłej wody użytkowej zależy od rodzaju podgrzewacza. I tak: w kotłach z zasobnikiem warstwowym zależy ona od mocy grzewczej kotła i pojemności zasobnika, a w przypadku wbudowanego podgrzewacza pojemnościowego z wężownicą grzewczą, wydajność kotła jednofunkcyjnego zależy do pojemności podgrzewacza. Kotły jednofunkcyjne mogą także współpracować z kolektorami słonecznymi i umożliwiają swobodną rozbudowę instalacji w przyszłości, np. o pompę ciepła, kocioł na paliwo stałe lub kominek. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem to dobre rozwiązanie dla domów z dwoma łazienkami o większym komforcie (np. duże wanny lub prysznice z funkcją masażu).

Wady:
– wysoka cena urządzenia;
– brak możliwości przygotowania wody użytkowej bezpośrednio w kotle;
– wysoki koszt montażu instalacji (instalacja z pompą obiegową i oddzielny zbiornik ciepłej wody);
– zewnętrzny zasobnik wraz z kotłem wymagają więcej miejsca na montaż;
– po wykorzystaniu całkowitego zapasu wody w zasobniku należy odczekać co najmniej 20 min. na podgrzanie zimnej wody;
– cyrkulacja ciepłej wody i jej mieszanie się z wodą w zasobniku powoduje straty ciepła.
Zalety:
– zewnętrzny zasobnik ciepłej wody daje wysoki komfort użytkowania, pojemność wody w zbiorniku jest dobierana według zużycia wody, a czujnik temperatury steruje pracą kotła gazowego;
– możliwość korzystania z ciepłej wody z kilku odbiorników jednocześnie;
– pompa cyrkulacyjna zapewnia stały obieg ciepłej wody w instalacji;

Zacznij Oszczędzać już dziś

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – zasada działania
Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, które pełni podwójną funkcję – ogrzewa dom i przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Charakterystyczną cechą kotłów dwufunkcyjnych jest to, że woda podgrzewana jest przepływowo, to znaczy tylko w chwili poboru (nie ma zbiornika ciepłej wody). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć problemu strat ciepła, które powstają w wyniku magazynowania ciepłej wody. Tego typu kotły polecane są do niedużych domów z jedną łazienką, w których odległość między urządzeniem grzewczym, a najdalej wysuniętym punktem poboru wody wynosi maksymalnie 6 metrów. Niewielka odległość jest istotna, bo można dzięki temu ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć czas oczekiwania na ciepłą wodę.
Wady:
– brak możliwości podłączenia cyrkulacji ciepłej wody (po odkręceniu kurka trzeba odczekać na ciepłą wodę);
– nadaje się tylko do niedużych instalacji;
w przypadku poboru wody z kilku punktów kocioł może nie poradzić sobie z ogrzaniem większej ilości wody;
– z reguły zakup przewymiarowanego urządzenia (z powodu rozbieżności zapotrzebowania mocy na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej).
Zalety:
– pełnią podwójną funkcję – ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej;
– kotły dwufunkcyjne zajmują niewiele miejsca, nie potrzeba wydzielać dodatkowego pomieszczenia na ich instalację, można je nawet zabudować w szafkach;
– brak postojowych strat ciepła – woda jest podgrzewana w momencie poboru;
– tańsza i łatwiejsza do montażu instalacja;
– mniejsze koszty zakupu urządzenia.